פרשת שקלים ושיפוץ המקדש ע"י המלך יהואש - על פי שיעורים של הרב משה ליכטנשטיין והרב מרדכי סבתו

דף הבית >> שמות >> פקודי >> פרשת שקלים ושיפוץ המקדש ע"י המלך יהואש - על פי שיעורים של הרב משה ליכטנשטיין והרב מרדכי סבתו
שבת פרשת שקלים היא השבת הראשונה מארבע פרשיות (היא השבת שלפני ראש חודש אדר ובשנהמעוברת ר"ח אדר ב'). בשבת שקלים מוציאים שני ספרי תורה. בספר התורה הראשון קוראים את פרשת השבוע (פקודי), ובספר התורה השני קוראים את "פרשת שקלים" (שמות ל, יא-טז) ובה החיוב של כל אחד מישראל להביא את מחצית השקל עבור קרבנות הציבור שהקריבו בבית המקדש. ההפטרה של שבת פרשת שקלים לקוחה מספר מלכים ב' פרק י"ב ומתארת את שיפוץ המקדש ע"י המלך יהואש.

יהואש מסכם עם הכהנים כי הכסף שבני ישראל מביאים בעבור נדריהם ותרומותיהם למקדש יגיע לידי הכהנים. בתמורה הכהנים יתחזקו את בית המקדש. הם אחראים לחזק כל סדק (בֶּדֶק) שיתגלה. כלומר יהואש, אליבא דרש"י ופרשנים אחרים, מציע תכנית מפתיעה ביותר לטיפול בכספי המקדש. במקום שהכסף הנאסף במקדש יינתן לגזברים לשימוש הבית, יהואש מציע שכל הכסף הנאסף יינתן לכוהנים עבור שימושם הפרטי ובתמורה הם יהיו מחויבים לתקן את בדק הבית בכל עת שיזדקקו לכך. 
לכאורה הצעתו של יהואש היא בעייתית, בודאי מבחינת המינהל התקין. ולכן נשאלת השאלה: מה, הביא את המלך יהואש ליזום את הסידור הזה? 

      

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים