המקום והזמן של מעמד הר-סיני - על פי שיעורים של הרב יעקב מדן והרב חנוך וקסמן

דף הבית >> שמות >> יתרו >> המקום והזמן של מעמד הר-סיני - על פי שיעורים של הרב יעקב מדן והרב חנוך וקסמן
בפרשתנו אנו קוראים על מעמד מתן תורה בהר סיני. סיפור מעמד הר סיני מתחיל בהגעת בני ישראל למדבר סיני "וַיִּסְעוּ מֵרְפִידִים וַיָּבֹאוּ מִדְבַּר סִינַי וַיַּחֲנוּ בַּמִּדְבָּר, וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל נֶגֶד הָהָר" (שמות יט, ב)
ממבט ראשון, נראה שבני ישראל מגיעים למקום חדש, שלא היו בו מעולם. אלא שאם נדייק נראה שההר הזה, שעליו ירד ה' ונתן את עשרת הדיברות, הוא הר שמשה כבר ביקר בו בעבר. במעמד הסנה, ה' אמר למשה שהאות לאמיתות שליחותו תהיה שישראל יעבדו את ה' באותו מקום שבו נגלה אליו ה' לראשונה (ג', יב), ומכאן שמעמד הר סיני התרחש באותו ההר שבו התרחש מעמד הסנה. במילים אחרות, משה הביא את ישראל למקום שבו פגש את ה' לראשונה - להר הסנה. 
אף בני ישראל היו עוד קודם לכן בהר סיני. סיפור הסנה פותח בכך שמשה מוביל את צאן חותנו: "הר הא-לוהים חורֵבָה" (ג', א')
ואכן - בהמשך ספר שמות ובספר דברים, הר סיני נקרא גם "הר חורב"  חורב, אפוא, הוא שמו של ההר, או לכל הפחות - שמו של המדבר שבו מצוי ההר. והנה, עוד כאשר שהו ישראל ברפידים, הם רבו עם משה, ניסו את ה', דרשו מים והטילו ספק בנחיצות יציאתם ממצרים (שמות י"ז, ב-ג). ריב זה הסתיים כאשר משה היכה בסלע והוציא לעם מים, ובאותו מעמד נאמר: "הִנְנִי עֹמֵד לְפָנֶיךָ שָּׁם עַל הַצּוּר בְּחֹרֵב, וְהִכִּיתָ בַצּוּר וְיָצְאוּ מִמֶּנּוּ מַיִם וְשָׁתָה הָעָם; וַיַּעַשׂ כֵּן מֹשֶׁה לְעֵינֵי זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל" (י"ז, ו)

      

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים