פתרון חלומות שר ההמשקים ושר האופים - על פי שיעורים של הרב יונתן גרוסמן והרב אלחנן סמט

דף הבית >> בראשית >> וישב >> פתרון חלומות שר ההמשקים ושר האופים - על פי שיעורים של הרב יונתן גרוסמן והרב אלחנן סמט
בפרשה אנו קוראים על ירידתו של יוסף, שלב אחר שלב, אל עבר עמקי הכלא המצרי: בתחילה השליכו אותו אחיו לבור; לאחר מכן הורידוהו ישמעאלים למצרים; ושם, כשכבר נדמה היה שגורלו משתפר אצל אדונו פוטיפר, שלמד להעריכו באופן מיוחד, הוא הורד שוב ל"בור" – לבית סוהר במצרים. ודאי הוא שיד ההשגחה מלווה את יוסף לכל אורך שהותו במצרים. כך יתאר זאת יוסף עצמו בעמדו מול אחיו, וכך גם רומזת התורה, באמצעים ספרותיים שונים, לאורך הסיפור כולו.

כמו כן, ידוע שבסיפור הגדול על יוסף ואחיו, המשתרע על פני ארבע הפרשות האחרונות בספר בראשית, ישנו תפקיד מרכזי לחלומות שחולמים אישים שונים. באמצעותם מתקדמת עלילת הסיפור בצמתים מכריעים שלה. החלומות מסודרים צמדים צמדים:
- בראש הסיפור מופיע צמד החלומות של יוסף;
- בהיותו בבית הסוהר, כשהוא משרת את שר המשקים ואת שר האופים הכלואים שם, מופיע צמד החלומות שחלמו שני השרים הללו, והפתרונות שפתר להם יוסף;
- צמד החלומות הבא הוא זה שחלם פרעה, שאף אותם פתר יוסף.
משום חיבת המקרא את המספר שבע, נשאלת השאלה: האם ייתכן שקיים חלום נוסף, חלום שביעי, בסיפור הגדול? ולדעת הרב אלחנן סמט, התשובה היא, שאכן יש חלום שביעי והוא נמצא בפרשת ויגש, ובו מתגלה ה' ליעקב בבאר-שבע "במראות הלילה' ומעודדו לרדת מצרימה, אם כי חלום זה בהחלט שונה מקודמיו. 
 
      

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים