פער היסטורי ופער מגמתי בתיאור האירועים בפרשת דברים - על פי שיעורים של הרב יונתן גרוסמן והרב אמנון בזק

דף הבית >> דברים >> דברים >> פער היסטורי ופער מגמתי בתיאור האירועים בפרשת דברים - על פי שיעורים של הרב יונתן גרוסמן והרב אמנון בזק
השבוע אנו מתחילים לקרוא את נאומו הארוך של משה בערבות מואב, את ספר דברים.  תוך כדי נאום זה, משה מזכיר לעם אירועים שונים שאירעו להם מצאתם מארץ מצרים ועד הגיעם לערבות מואב. רוב האירועים שמזכיר משה מובאים כחלק מהכנת העם לברית המחודשת שעומד ה' לכרות עם ישראל בערבות מואב, ואזכורם מהווה מעין "זכרון דברים" שנוהגים לכתוב לפני חוזה ברית.
 
תיאור המאורעות בשנית מזמין אותנו הלומדים להשוואה מדוקדקת בין סיפור הדברים כפי שהם מובאים בזמן ההתרחשות (בספרי שמות ובמדבר) לבין תיאורם ע"י משה (בספרנו - ספר דברים). להשוואה כזו ערך כפול: ראשית, אנו יכולים ללמוד פרטים נוספים על המאורע המתואר, פרטים שהשמיט הכתוב בשעה שסיפר לנו על אודותיו. שנית, בספר דברים אנו שומעים על המאורעות מנקודת מבטו של משה, המאירה את המאורע המתואר באור חדש ומעניין.
אולם, לעתים ישנם הבדלים משמעותיים ביותר בין תיאור המאורע על-ידי הכתובים לבין תיאורו של משה.  הבדלים אלו יוצרים סתירה מובהקת בין הסיפור שסיפרה התורה בתארה את מסע ישראל במדבר, לבין סיפורו של משה, המתאר לכאורה את אותם המאורעות.  במקרים אלו יש לתת את הדעת להבדלים בין שני התיאורים ולנסות לעמוד על פשרם.

 
      

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים